Встановлення факту позбавлення особистої свободи є адмінпослугою і має відбуватися згідно з законом про адміністративну процедуру
Поділитися:

Громадська організація «Об'єднання родичів політв'язнів Кремля» продовжує боротьбу за права незаконно ув'язнених цивільних українців росіянами, активно адвокатуючи кампанію зі встановлення факту позбавлення особистої свободи.

19 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей», який гарантує допомогу (правову, грошову, медичну, реабілітаційні заходи, збереження робочого місця, безплатну освіту, забезпечення житлом тощо) від держави громадянам, котрі пережили чи продовжують перебувати в незаконному ув’язненні, а також їхнім родинам.

Об'єднання родичів політв'язнів Кремля брало активну участь в адвокатуванні цього закону разом з іншими громадськими організаціями, а нині опікується і його імплементацією.

Зокрема, наразі встановлення факту відбувається в рамках адміністративної процедури, але не відповідає Закону України «Про адміністративну процедуру», однак цей процес стикається з низкою бар'єрів: нечіткі вимоги до подачі заяв до Комісії з визнання факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, складнощі в оформленні документів без юридичної підтримки, відмова Комісії без пояснення причин, не заслуховуючи претендентів особисто, системно порушуючи їх права тощо.

Фахівці Об’єднання наголошують на тому, що Уряду та вповноваженим органам необхідно розробити, затвердити та оприлюднити інформаційну картку адміністративної послуги надання виписки з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Також рекомендують:

  • Комісії — надавати заявникам в письмовій формі обґрунтування (мотивування) рішення про непідтвердження факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
  • Голові Комісії — забезпечити можливість заявникам, що цього бажають, отримувати пояснення та/або зауваження Комісії в режимі відеоконференції відповідно до вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
  • Організувати проведення навчання для членів Комісії та відповідальних працівників Мінрозвитку громад процедурі встановлення факту позбавлення особистої свободи, щодо впровадження і виконанню вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».

“Приведення Положення про Комісію, Порядок призначення та виплати допомоги та Порядок створення, ведення, доступу до відомостей Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи, у відповідність до норм чинного закону «Про адміністративну процедуру» усуне колізії між нормативними актами, а також наблизить законодавство України до стандартів країн Європейського Союзу, де діють уніфіковані правила адміністративних процедур”, - переконаний голова Об'єднання родичів політв'язнів Кремля Ігор Котелянець.

No items found.

Останні новини