Аріфмеметов Осман Фератович

Дата народження: 28. 08. 1985

Справа: Хізб ут-Тахрір. Сімферопольська II група

Дата арешту: 28. 03. 2019

Стаття КК РФ: ч. 2 ст. 205.5

Статус: Затриманий

Установа: ФКУ СИЗО-1 ГУФСИН России по Ростовской обл., ул. Максима Горького, 219, г. Ростов-на-Дону, Ростовская обл., Россия, 344022

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Осман Аріфмеметов народився 28 серпня 1985 року в Узбекистані, куди кримськотатарський народ був насильно висланий радянським режимом у 1944 році. Коли Осману було п’ять, родина повернулася до Криму, у місто Бахчисарай. Тут Осман пішов до школи.

«Син був у класі лідером. Дуже любив вчитися, завжди був старанним і впертим, – згадує Емдіє Аріфмеметова, матір політв’язня. – Його вчителька історії, а Осман дуже любив і любить історію, розповідала: якщо йому не вдавалося добре зробити якесь завдання, то він переробляв і переробляв його, і не відставав від вчителя, аж поки нарешті не здасть все на відмінно».

Емдіє розповідає, що Осман з дитинства дуже вимогливий до себе, стриманий і цілеспрямований. «Поставив ціль – досяг. Я б назвала його характер жорстким. Але водночас він дуже добрий і справедливий. Але добро завжди робить непоказно, тихо. Де міг допомогти – допомагав: то фізично, то фінансово, то порадою», – говорить матір політв’язня, її голос тремтить.

Після школи Осман вступив до Таврійського національного університету ім.В.І.Вернадського на факультет математики. В університеті познайомився з Ремзі Бекіровим і Русланом Сулеймановим. Усі троє стали добрими друзями, а згодом – у селищі Строганівка – і сусідами. Разом вчилися, разом будувалися, разом стали активістами «Кримської солідарності», і разом – фігурантами «справи 25».

Осман Аріфмеметов під час засідання у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону, 30 березня 2021 року. Фото: «Кримська солідарність»


Осман — один із перших громадянських журналістів у Криму. 2019 року він вів прямий ефір, біжучи за тонованим мікроавтобусом спецслужб. У цій машині силовики вивозили Біляла Аділова, батька вісьмох дітей, якого викрали прямо з-під будівлі суду. У жовтні 2017 року Осман знімав наслідки обшуку в домі Тимура Ібрагімова, де на той час перебувала десятиденна дитина: представники російських спецслужб перевернули все в пошуках релігійної літератури.

27 березня 2019 року у Криму проходили наймасовіші обшуки у будинках кримських татар за останні роки. Слідчі дії проводили в селищах Кам’янка, Строганівка, Біле. У цей день заарештували 20 кримських татар, їм висунули звинувачення у тероризмі. Наступного дня затримали ще трьох кримських татар, а згодом – ще двох. Усі 25 затриманих кримських мусульман є фігурантами другої сімферопольської групи у справі Хізб ут-Тахрір.

Коли силовики увірвалися до будинку Османа Аріфмеметова, ні його, ні дружини з дітьми там не було. Дружина Аліє Нежмедінова разом із маленькими Фатімою і Мустафою гостювали в будинку її батьків. Осман же поїхав разом із друзями на кілька днів у Ростов-на-Дону – відвідати судові засідання над кримськими татарами та передати їм посилки від рідних.

Аріфмеметову загрожує до 20 років позбавлення волі.

Осман Аріфмеметов та інші обвинувачені у «акваріумі». Фото: «Кримська солідарність»