Заява правозахисних організацій щодо незаконного позбавлення волі громадянки України, кримської татарки Леніє Умерової в РФ
Поділитися:

У грудні 2022 року громадянка України кримська татарка Леніє Умерова, яка на той час проживала у місті Києві, мала поїхати до окупованого Криму у зв’язку з онкологічним захворюванням її батька. Після перетину державного кордону між Грузією та Російською Федерацією вона була затримана нібито за порушення правил перебування в режимній зоні. 4 грудня 2022 року Пригородний районний суд Республіки Північна Осетія визнав затриману винною у “порушенні режиму державного кордону”  (за ч. 1 ст. 18 КпАП РФ) та оштрафував її на 2 тисячі рублів. Умерову утримували в Центрі тимчасового утримання іноземних громадян біля Владикавказу до 13 березня. Вночі її випустили за територію центру, де біля воріт на неї чекали чотири чоловіки, які схопили її, одягли на голову пакет, посадили в автомобіль, вийняли сім-карту з телефона та привезли  до міста Владикавказ, в якому Умерова опинилась вперше, та залишили там. Патруль поліції, на який натрапила Умерова, наказав їй сісти в поліцейський автомобіль, на що вона запитала про підстави необхідності доставлення її до відділку поліції та показала свій паспорт, проте була затримана. За питання про причини затримання на Умерову склали адміністративний протокол про “непокору вимогам працівників поліції”. Ленінський райсуд міста Владикавказ призначив їй покарання — 15 діб адміністративного арешту.

Поки Умерова перебувала в ізоляторі, на неї знову склали протокол про адміністративне правопорушення. Згідно з матеріалами протоколу 26 березня, Умерова, яка знаходилась в ізоляторі тимчасового тримання у місті Владикавказ, скориставшись своїм правом на телефонну розмову загальною тривалістю не більше п’ятнадцяти хвилин, нібито відмовилась віддати поліцейському телефон після спливу цього часу і таким чином вчинила непокору його законній вимозі. Сама Умерова наполягала на тому, що розмовляла телефоном протягом дозволеного часу під час прогулянки та попрямувала до камери на вимогу поліцейського, тримаючи телефон у руці — поліцейський не вимагав його повернення на той момент. Умерова віддала телефон за вимогою поліцейського після повернення з місця прогулянки до поверху, на якому знаходилась її камера, а через деякий час їй повідомили про складання адмінпротоколу за непокору вимозі поліцейського. Суд не взяв до уваги пояснення затриманої, а 27 березня виніс рішення про призначення 15 діб арешту, ґрунтуючись на свідченнях працівників ізолятора. Після цього Леніє Умерову перевезли до ізолятора в місті Беслан. При винесенні рішення судом не розглядались жодні об’єктивні докази, наприклад, записи камер відеоспостереження тощо.

9 квітня на Умерову знову склали протокол за непокору поліцейським. 11 квітня 2023 року Совєтський суд Владикавказу знову призначив 15 діб арешту. Варто зазначити, що Умерова не визнала провину, а її адвокат зазначив, що підзахисна не здійснювала непокори працівникам поліції. Проте суд визнав її винною на підставі протоколу та рапортів, складених самими поліцейськими, а невизнання Умеровою своєї провини суд визначив як обставину, що обтяжує вину.

Таким чином представники органів влади Російської Федерації незаконно позбавляють Леніє Умерову свободи протягом чотирьох з половиною місяців,   використовуючи для цього сфабриковані та безпідставні звинувачення, а також підконтрольні їм поліцію, державні органи та суди. Свідчення Умерової та її адвокатки не бралися до уваги.

Згідно зі ст. 4 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, особами, що перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.

Статті 146-148 даної Конвенції визначають незаконне ув’язнення та умисне відбирання в особи, що перебуває під захистом Конвенції, права на справедливий і офіційний судовий процес, як серйозні порушення та зобов’язують державу-учасницю притягнути винних у їх скоєнні до відповідальності.

Стаття 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду визначає умисне позбавлення особи, що перебуває під захистом Конвенції, права на справедливий і звичайний суд, а також незаконне позбавлення волі як воєнний злочин.

Крім того, Російська Федерація порушує взяті на себе зобов’язання згідно статей 9 та 14 Міжнародного пакту про громадянські й політичні права.

Ми, представники правозахисних організацій, засуджуємо злочинні дії представників влади РФ та вимагаємо:

- негайно звільнити громадянку України Леніє Умерову;
- провести ефективне та неупереджене розслідування обставин незаконного ув’язнення Леніє Умерової;
- негайно звільнити всіх політичних в’язнів та цивільних заручників, котрі утримуються в місцях несвободи на території АР Крим та м. Севастополя, інших окупованих територіях України  або на території Російської Федерації.

Закликаємо компетентні органи державної влади України:

- забезпечити ефективне розслідування обставин незаконного ув’язнення та позбавлення права на справедливий і офіційний судовий процес громадянки України Леніє Умерової та відкрити кримінальне провадження на підставі скоєння щодо Леніє Умерової злочину, передбаченого ст. 438 Кримінального кодексу України;
- запровадити персональні санкції проти осіб - громадян РФ, причетних до незаконного ув'язнення та позбавлення права на справедливий і офіційний судовий процес громадянки України Леніє Умерової;
- забезпечити ефективне розслідування фактів незаконного позбавлення волі та інших грубих порушень фундаментальних прав людини Російською Федерацією щодо громадян України, які опинилися під владою РФ.

Звертаємося до урядів іноземних держав та міжнародних організацій, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи:

- звернутися до уповноважених осіб Російської Федерації з вимогою негайного звільнення Леніє Умерової;
- запровадити персональні санкції проти осіб, причетних до незаконного ув'язнення та позбавлення права на справедливий і офіційний судовий процес громадянки України Леніє Умерової;
- провести міжнародні консультації задля пошуку механізмів звільнення незаконно ув’язнених та моніторингу стану їхнього здоров'я на території РФ;
- посилити дипломатичний, санкційний та інші види тиску на РФ з метою запобігання новим грубим порушенням прав людини стосовно громадян України, які перебувають на території РФ та окупованих нею територіях;
- надавати допомогу уряду України в розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в окупованому Криму та інших окупованих територіях;
- максимальною мірою використовувати Міжнародну Кримську платформу, механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ та інших міжнародних організацій задля пришвидшення звільнення кримських політв’язнів, цивільних заручників на окупованих територіях, ефективного реагування на порушення прав людини в окупованому Криму та сприяння деокупації всіх територій України;
- надалі збільшувати всебічну, включаючи військову, підтримку України з метою деокупації всіх територій України, включно з АР Крим та м. Севастополь, як необхідної умови для захисту прав людини та припинення політично мотивованих переслідувань громадян України.

Також ми звертаємося до Президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана з проханням шляхом перемовин з президентом РФ сприяти скорішому звільненню незаконно позбавленої особистої свободи громадянки України, кримської татарки Леніє Умерової.

________

Крымская правозащитная группа / Crimean Human Rights Group
Правозахисний центр Дія
ZMINA. Центр прав людини
Крим_ SOS
ПЛАТФОРМА ЗВІЛЬНЕННЯ ПОЛІТВ'ЯЗНІВ
Об'єднання родичів політв'язнів Кремля
Center for Civil Liberties / Центр громадянських свобод
Медійна ініціатива за права людини
Інститут миру і порозуміння
Харківський антикорупційний центр
ЦГП "Альменда"/CCE "Almenda"
Regional Center for Human Rights
Human Rights House Crimea
Асоціація УМДПЛ/Association UMDPL

No items found.

Останні новини