Аналітична записка ГО «Обʼєднання родичів політв’язнів Кремля», «Невидимі в російській неволі» висвітлює основні проблеми, з якими стикаються родини цивільних осіб, зниклих безвісти внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, та щодо яких наявні відомості про їх незаконне утримання силами РФ.

У центрі дослідження — досвід родин, чиї близькі зникли за особливих обставин або місцезнаходження яких залишається невідомим, хоча існують підстави вважати, що вони могли бути незаконно позбавлені волі представниками РФ у контексті збройного конфлікту. Основні проблеми встановлення місцезнаходження таких осіб були виявлені на основі опитування 44 родин, а також під час надання їм правничої допомоги. Серед ключових викликів — формалізм у відповідях державних органів, фрагментованість процедур, відсутність міжвідомчої координації, соціальна ізоляція, психологічне й фінансове виснаження родин.

Записка містить системні висновки щодо неефективності чинного механізму розшуку, який розрахований переважно на мирний час. Водночас, проаналізовано приклади успішного встановлення місцезнаходження зниклих осіб і чинники, що цьому сприяли, зокрема: ефективна комунікація з державними структурами, свідчення звільнених полонених, залучення правозахисників та адвокатів.

На основі зібраних даних сформульовано практичні рекомендації для родин зниклих осіб за особливих обставин і державних інституцій. Зокрема, запропоновано впровадження моделі «єдиного вікна» для полегшення взаємодії з органами влади, створення міжвідомчого координаційного центру, уніфікацію правового статусу цивільних і військових зниклих, оновлення нормативно-правової бази та посилення інституційної підтримки постраждалих.

Документ покликаний не лише узагальнити аналітичні дані, а й слугувати інструментом адвокації, спрямованим на зміну державної політики з метою ефективного захисту прав постраждалих від воєнних злочинів РФ і відновлення справедливості.

"Ця аналітична записка стала можливою завдяки фінансовій підтримці Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ) коштом Норвезького агентства з питань розвитку та співробітництва (NORAD).

Думки, висловлені в цій аналітичній записці, є думками авторів і не повинні приписуватися Міжнародній комісії з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ), її донорам або державам учасницям."

Скачати PDF

Інша аналітика

Дивитись усі
Аналітика
2.28.25

Аналітичний огляд ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» воєнних злочинів в окупованій частині Запорізької області: задокументовані свідчення 2022-початок 2025

Подання до Комітету ООН із насильницьких зникнень
8.6.24

Подання до Комітету ООН із насильницьких зникнень

Фахівці ГО підготували подання Комітетові ООН із насильницьких зникнень щодо випадків незаконного ув'язнених цивільних і щодо складнощів соціального захисту тих бранців Кремля, котрі вже вийшли на волю, та їхніх родичів.