Олексій Євгенович Бессарабов

Дата народження: 05. 12. 1976

Справа: Справа кримських диверсантів

Дата арешту: 09. 11. 2016

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 30, п. А; ч. 2 ст. 281

Статус: Засуджений на 14 років (4 квітня 2019 р.)

Установа: ФКУ Исправительная колония № 1 УФСИН России по Ставропольскому краю 357000, с. Кочубеевское

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Олексій Бессарабов народився 5 грудня 1976 року у селищі Крестци Новгородської області. Разом з батьками у 1977 році переїхав до Севастополя. Навчався в севастопольській середній школі № 23, а з 1993 року — № 34, яку закінчив у 1994 році з відзнакою. З 1994 року — курсант Севастопольського військово-морського інституту імені П. С. Нахімова. Навчався за спеціальністю ракетно-артилерійське озброєння надводних кораблів, нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради Автономної Республіки Крим за відмінні результати в навчанні, високу військову дисципліну і сумлінне виконання службових обов'язків. Інститут закінчив у 1999 році з відзнакою. З 1999 до 2005 року проходив службу на офіцерських посадах у Військово-Морських Силах України. 29 серпня 2005 року звільнився з військової служби за станом здоров'я. Капітан-лейтенант запасу.

Затримання

Після повернення до цивільного життя, з 2006 до 2009 року отримав другу вищу освіту в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за спеціальністю журналістика. Магістр журналістики. Працював кореспондентом в інформаційному агентстві «Главред». Під псевдонімом Олексій Стрелецький публікувався в журналах «Судоходство», «Чорноморська безпека», «Дзеркало тижня» та інших. З 2009 року — заступник головного редактора часопису «Чорноморська безпека», експерт Центру сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону «Номос». Багато друкувався у ЗМІ як експерт, зокрема писав про проблеми Чорноморського флоту РФ, який базувався у Севастополі.

Одружений, має сина.

Затриманий ФСБ Росії 9 листопада 2016 року в Севастополі. Протягом декількох діб місце перебування Олексія Бессарабова було невідоме. 10 листопада у ФСБ заявили, що він начебто був членом «диверсійно-терористичної групи Головного управління розвідки Міністерства оборони України». Його обвинуватили у плануванні диверсійних акцій на об'єктах військової інфраструктури й життєзабезпечення в Севастополі. Пізніше, впродовж судового процесу, Олексій Бессарабов і Володимир Дудка, який проходить разом з ним у справі, неодноразово заявляли, що у перші дні після затримання їх піддали тортурам, зокрема й електричним струмом. Проте Слідчий комітет Російської Федерації відмовив у порушенні справи за фактом тортур до ув'язнених.

Як живуть кримські «диверсанти» та що ми можемо для них зробити
Дудка та Бессарабов

Судові розгляди у справі Бессарабова і Дудки, котрі відмовилися визнавати провину, тривали понад 2,5 роки. Після завершення першого судового розгляду окупаційний Севастопольський міський суд не зміг ухвалити вирок і 6 квітня 2018 року повернув до прокуратури «справу диверсантів» для усунення недоліків. 2 серпня 2018 року у Севастопольському міському суді розпочався повторний розгляд справи по суті. 4 квітня 2019 року Севастопольський міський суд засудив Олексія Бессарабова за статтями ч. 1 ст. 30, п. А ч. 2 ст. 281 («Приготування до диверсії в складі організованої групи»), ч. 3 ст. 222.1 («Незаконне придбання, зберігання вибухових речовин або пристроїв, вчинене організованою групою») Карного кодексу РФ до 14 років позбавлення волі з відбуванням у колонії суворого режиму і штрафу в розмірі 300 тисяч рублів. Апеляційні скарги підсудних на фальсифікацію і грубі порушення слідства Верховний суд РФ відхилив.

Свідчення «диверсантів»: чому севастопольці визнали провину

Незаконне ув'язнення окупаційною владою в Криму громадян України Олексія Бессарабова та Володимира Дудки рішуче засудило Міністерство закордонних справ України. Міжнародними правозахисними організаціями Олексій Бессарабов і його подільники у справі «Севастопольських диверсантів» визнані політичними в'язнями: вони включені у список політв'язнів Міжнародного правозахисного центру «Меморіал», Глобальної правозахисної кампанії за звільнення українських політв'язнів Кремля Let My People Go тощо. На підтримку українських офіцерів, що перебувають в російських катівнях, виступають Спілка офіцерів України, Асоціація ветеранів Військово-Морських Сил України.