Приходько Олег Аркадійович

Дата народження: 22. 11. 1958

Справа: Підготовка до диверсії

Дата арешту: 9. 10. 2019

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 222.1; ст. 205; ч. 1 ст. 223.1

Статус: Засуджений на 5 років та 1 місяць (5 березня 2021 р.)

Установа: ИК-2, ул. Мостовая, д. 1, пос. Двубратский, Краснодарский край.

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Олег Аркадійович Приходько народився 22 листопада 1958 року. До арешту займався приватним підприємництвом, художньою ковкою і зварюванням. До початку окупації Криму очолював філію ВО «Свобода» в місті Саки в Криму. Він був активним учасником Євромайдану в Києві. Після початку окупації припинив політичну діяльність, переїхав з квартири в м. Саки в дім до с. Оріхове Сакського району і зайнявся домашнім господарством і теслярством. Займає відкриту проукраїнську позицію.

План кімнати кримського управління ФСБ, де допитували Олега Приходька після затримання. Фото надане захистом

14 вересня 2011 року СБУ напало на помешкання Олега Приходька в рамках всеукраїнської компанії з репресій патріотів, формально по справі підриву пам'ятника Сталіну в Запоріжжі. Після цього в Олега співробітники СБУ так само неодноразово проводили обшуки.

8 червня 2018 року Приходька було засуджено до триденного адміністративного арешту після того, як його було зупинено співробітниками російської автоінспекції. Його зупинили через те, що не змінив українські номери своєї машини на російські після початку окупації, але, що стало підставою для триденного арешту, невідомо.

8 лютого 2019 року в будинку Олега Приходька було проведено обшук через підозру у вандалізмі. У нього вилучили українські прапори, символіку ВО «Свобода», червоно-чорні прапори й портрет Степана Бандери. Приходька викликали до російської прокуратури Криму в рамках порушення справи про адміністративне правопорушення за статтею 20.3 КоАП РФ (пропаганда символіки й атрибутики екстремістських організацій). Пізніше він був притягнутий до відповідальності за цією статтею. 26 червня 2019 року де-факто Сакський районний суд визнав Приходько винним у скоєнні цього правопорушення і зобов'язав сплатити штраф у розмірі 2 000 російських рублів.

9 жовтня 2019 року співробітники ФСБ провели обшуки в гаражі у Приходька і заявили про виявлення вибухових речовин. За словами Олега, ці речовини підкинули самі співробітники ФСБ.

Донька Олега Наталя зауважила, що вибухівку Приходько могли підкинути й для цього напередодні отруївши їхнього собаку.

Олега і його дружину Любов затримали та доправили до главку ФСБ Сімферополя. Дружину після допиту відпустили. Самого Приходька рішенням «Київського районного суду Сімферополя» було поміщено під варту. Він звинувачується у підготовці двох терактів — підриві Сакської міської адміністрації та консульства РФ у Львові (ст. 205 КК РФ), а також у виготовленні (ч. 1 ст. 223.1 КК РФ) і зберіганні вибухівки (ч. 1 ст. 222.1 КК РФ).

Назім Шейхмамбетов

Адвокат Олега Приходька, Назім Шейхмамбетов, стверджував, що в Олега Приходька незаконно були взято зразки ДНК.

Назім Шейхмамбетов також вважає, що зразки ДНК Приходько можуть бути використані для фальсифікації доказів у справі, адже жодних доказів його вини немає.

Лікар, який брав зразки ДНК Олега Приходька. Фото надане захистом

На основі заяви Приходька про те, що вибухівку йому було підкинуто, суд Сімферополя виніс окрему постанову щодо російської прокуратури Криму і зобов'язав провести перевірку.

7 травня 2020 року Кримський гарнізонний військовий суд (окупаційна влада РФ) залишив у силі рішення про продовження арешту Приходька щонайменше до 15 вересня. Станом на червень 2020 року Приходька досі тримали у російській в'язниці РФ, протягом шести місяців не дозволяючи йому бачитись з сім'єю.

5 березня 2021 року суддівська колегія Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону засудила Олега Приходька до п’яти  років колонії суворого режиму. Перший рік він має провести в колонії із найсуворішим режимом, де ув’язнених постійно утримують в камерах.  Також йому призначили призначено штраф у розмірі 110 тисяч рублів.

Навесні 2022 року Ворошиловський райсуд російського Ростова-на-Дону на 1 місяць збільшив термін ув’язнення активісту, визнавши його винним у неповазі до суду, оскільки він нібито під час судового процесу щодо підготовки теракту ображав свідків.

Олег Приходько відкидає звинувачення окупаційних «слідчих». Під час засідання в суді він заперечував, що зберігав вибухові речовини та саморобний вибуховий пристрій у цинковому відрі у своєму гаражі. Політв’язень також зазначав, що слідчі не запитували в нього, де він придбав заборонені речовини.

За інформацією рідних відомо, що Олега Приходька катували струмом, обливали водою, тримали із загнутими руками в наручниках. Після приїзду його тримали на карантині. Коли в одиночній камері він заснув сидячи, його відправили в карцер.

Олег має хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, а також глибоке стійке двостороннє порушення слуху та зору. Скаржиться на загострення хронічних хвороб в ув’язненні та постійний біль у нижніх кінцівках, що супроводжується їхніми набряками, які не зникають. Коли з Ростова-на-Дону Олега етапували до Владимира, то у 7-й колонії його катували струмом, обливали водою, тримали із загнутими руками в наручниках.

Олега Приходька у липні 2023 р. перевели до ВК №2 м. Краснодар з Володимирського централу, де буде по відеозв'язку фігурувати у новій справі, що заведена проти нього. Поки невідомі подробиці нової справи та в чому її суть. Ситуація ускладнюється тим, що Олег Приходько не має адвоката.