Мустафаєв Сервер Рустемович

Дата народження: 05. 05. 1986

Справа: Хізб ут-Тахрір. Бахчисарайська ІІ група

Дата арешту: 21. 05. 2018

Стаття КК РФ: ч. 2 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 14 років (16 вересня 2020 р.)

Установа: ФКУ СИЗО-3 ГУФСИН России по Ростовской области, 346408, Ростовская область, г. Новочеркасск, ул. Украинская №1

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Сервер Мустафаєв народився 5 травня 1986 року в Узбекистані. Незабаром родина повернулася в Крим, у місто Бахчисарай. 2002 року Сервер закінчив школу, вступив у Бахчисарайський будівельний технікум при Національному аграрному університеті. 2006 року закінчив навчання з червоним дипломом молодшого спеціаліста з експлуатації обладнання і систем газопостачання. У 2006–2012 роках навчався в Київському національному університеті, здобувши ступінь магістра за спеціальністю «Теплогазопостачання і вентиляція». У 2006–2012 роках працював спершу продавцем, потім — менеджером у салонах зв’язку. 2014 року став керівником-партнером мережі пекарень «Дольче».

Сервер Мустафаев (справа). Фото: Ґрати
Сервер Мустафаев (справа). Фото: Ґрати

2014 року Сервер стояв біля витоків громадського об’єднання «Кримська солідарність», був одним із його координаторів. Об’єднання надавало юридичну, матеріальну, інформаційну допомогу сім’ям політв’язнів Криму, а також викрадених і зниклих мусульман. Також Сервер був громадянським журналістом.

21 травня 2018 року близько сьомої ранку почався обшук у будинку Мустафаєва, що тривав близько трьох годин. Було вилучено деякі документи й електронні пристрої. Протягом обшуку Серверу не давали зв’язатися з юристом, після чого заарештували. Наступного дня на закритому засіданні суд Київського району Сімферополя залишив Сервера Мустафаєва під вартою у зв’язку з обвинуваченням за статтею 205.5.2 КК РФ — «Участь у діяльності терористичної організації».

Згодом Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Мустафаєва до 14 років позбавлення волі. Вдома на Сервера чекають дружина Майє Мустафаєва та четверо дітей. На момент незаконного арешту його наймолодшій дитині було два місяці.

«…Пригноблення, які продовжуються — нас ще більше зміцнюють, підносять нашу віру та дають високий і правильний урок поколінням. І я сподіваюся, що незабаром ми побачимося на волі», – звернення Сервера Мустафаєва до співгромадян у своїй промові на судилищі 29 листопада 2021 р.

Указом Президента України №335/2020 Сервера Мустафаєва нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, а Указом Президента №662/2021 — призначено державну стипендію імені Левка Лук’яненка.

Ім’я Сервера Мустафаєва згадується в низці міжнародних заяв і документів, зокрема, в резолюціях Генеральної асамблеї ООН щодо ситуації з правами людини в Криму за 2020 та 2021 року.

17 лютого 2022 року робоча група Ради ООН з прав людини встановила, що позбавлення волі кримськотатарського правозахисника Сервера Мустафаєва є необґрунтованим та порушує міжнародне право. Робоча група Ради ООН з прав людини закликала Росію скасувати незаконне покарання й виплатити політв’язню компенсацію.

Сервер Мустафаев в суде. Фото: Ґрати
Пікет у залі суду з вимогою припинити переслідування кримських мусульман. Фото: «Кримська солідарність»
Сервер Мустафаєв (у центрі) та інші підсудні. Фото: Грати