Ісмаїлов Рустем Якубович

Дата народження: 03. 09. 1984

Справа: Хізб ут-Тахрір. Сімферопольська II група

Дата арешту: 12. 10. 2016

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 205.5

Статус: Засуджений на 13, 5 років (18 червня 2019 р.)

Установа: ФКУ ИК-2 ГУФСИН России по Республике Башкортостан, 453256, Россия, Республика Башкортостан, г. Салават, станция Южный

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Ісмаїлов Рустем Якубович — кримськотатарський політв’язень. Засуджений російською владою за причетність до діяльності «Хізб ут-Тахрір».

Народився 3 вересня 1984 р. у місті Навої (Узбекистан). У 1992 р. родина Ісмаїлових повернулася до Криму.

Рустем навчався у Кримському інституті бізнесу, який закінчив у 2006 р. Працював консультантом-продавцем у торговельному центрі. Згодом працював будівельником, складальником меблів на приватному підприємстві та перекладачем з англійської мови на російську.

До арешту Рустем Ісмаїлов з дружиною та трьома дітьми проживав у селі Кам’янка Сімферопольського району.

12 жовтня 2016 р. російські силовики провели обшуки у селах Кам’янка і Строгонівка Сімферопольського району. О шостій ранку Рустем і його дружина Фатма тільки прокинулися і збиралися зробити ранковий намаз, як у будинок увірвалися російські силовики, вибивши вхідні двері. Рустем спробував щось їм сказати, в той же момент йому завдали удару, вдягли наручники. Пізніше він умовив правоохоронців дозволити йому нормально одягнутися, а потім йому знову вдягли наручники. Силовики грубо поводилися під час обшуку. Їх особливо цікавив хадж, який Рустем Ісмаїлов та Айдер Саледінов, напередодні здійснили до Мекки.

Фатма Ісмаїлова розповідає: «Силовики перерили весь будинок. Знайшли 13 тисяч доларів, залишених на зберігання братом Рустема, у якого є бізнес в Краснодарському краї. Їх теж вилучили».

Рустема та чотирьох інших мусульман звинуватили у приналежності до партії «Хізб ут-Тахрір». Рустему Ісмаїлову висунули підозру за ч. 2 ст. 205.5 КК РФ («участь в діяльності терористичної організації)». Київський районний «суд» Сімферополя обрав усім п’ятьом фігурантам Сімферопольської групи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

У грудні 2016 р. Ісмаїлов заявив, що його били та погрожували у будівлі ФСБ у Сімферополі.

У лютому 2017 р. Рустема Ісмаїлова та Айдера Саледінова відправили до психіатричної лікарні для проходження примусової психіатричної експертизи, яка була розцінена дружиною Рустема Фатмою як «каральна медицина».

Двух крымскотатарских заключённых отправили в ШИЗО за ночную молитву |  Правозащитный центр «Мемориал»
Рустем Ісмаїлов та Айдер Саледінов

29 грудня 2017 р. Фатма Ісмаїлова повідомила, що в камері сімферопольського СІЗО, де утримується Рустем Ісмаїлов, фрагмент стелі розмірами приблизно 1 кв. м впав Рустемові прямо на голову. На щастя, її чоловік «відбувся подряпинами на лобі, голові й на спині».

У грудні 2018 р. Ісмаїлова та інших фігурантів Сімферопольської групи етапували до СІЗО №1 у Ростові-на-Дону.

18 червня 2019 р. Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок фігурантам Сімферопольської групи. Рустема Ісмаїлова засудили до 14 років колонії суворого режиму. 24 грудня 2019 р. Верховний Суд РФ скоротив Рустему Ісмаїлову термін ув’язнення на 6 місяців — до 13 років і 6 місяців.

У серпні 2019 р. адвокат Ісмаїлова Маммет Мамбетов повідомив, що співробітники СІЗО впродовж 2 тижнів двічі проводили обшук у камері підзахисного. За словами адвоката, другий обшук більше схожий на погром — перегорнули все «догори дном», однак невідомо що шукали.

У січні 2020 р. Рустема Ісмаїлова етапували до СІЗО-1 міста Уфа. Незабаром він був переведений до лікарні при СІЗО. Впродовж півтора місяця Федеральна служба відбування покарань не повідомляла дружині Рустемапро місцеперебування та стан її чоловіка, поки 15 квітня 2020 р. адвокат Едем Семедляєв не довідався, що Рустем Ісмаїлов перебуває у виправній колонії №2 м. Салават (Республіка Башкортостан).