Данилович Ірина Броніславівна


Дата народження: 06. 05. 1979

Справа: Незаконні дії із вибуховими речовинами

Дата арешту: 29. 04. 2022

Стаття КК РФ: ч. 1 ст. 222.1

Статус: Засуджена на 7 років (28 грудня 2022 р.)

Установа: СІЗО №1 м. Сімферополь

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Народилася у м. Козяни Вітебської області Росії. Переїхала разом з сім'єю до Криму у 1983 році. Вступила до медичного інституту, закінчила наркологічний факультет. Через брак коштів перевелася на навчання до Сімферопольського медичного коледжу на фельдшерсько-акушерське відділення. 4 роки жила у Білгороді та працювала в адвокатурі. Ірина після повернення з Білгорода відновила українське громадянство та переїхала у Феодосію. Ірина брала активну участь у профспілковому русі, стала головою кримського відділення профспілки «Альянс Лікарів».

Ірина Данілович. Фото надане сім
Ірина Данілович. Фото надане сім'єю

Ірину Данилович співробітники ФСБ викрали 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день.

Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, «знайшли» вибухівку. 7 травня так званий «Київський райсуд» Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.

Наприкінці липня журналістка змогла передати, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжують чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.

5 липня «суддя» Ольга Кузнецова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.

У правозахисній організації Front Line Defenders вказали на тиск, що чинився на журналістку через її діяльність. Так, у грудні 2021 року в телеграм-каналі «Лис і ворона» з’явилася серія дискредитаційних публікацій, де Данилович таврували як «іноземну агентку».

На початку липня незаконний «Київський райсуд Сімферополя» продовжив журналістці та правозахисниці запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 6 вересня. На судове засідання вільних слухачів і журналістів не пустили.

Наприкінці того ж місяця Ірина Данилович заявила про побиття та тиск із боку співробітників ФСБ РФ.

28 грудня 2022 р. суддя Наталія Кулинська винесла вирок стосовно Ірини Данилович: 7 років колонії загального режиму та 50 тисяч рублів штрафу. Зі звинувачення виключили частину про придбання та зберігання вибухових речовин, залишили лише – носіння. Термін позбавлення волі рахуватимуть з дня фактичного затримання – 29 квітня.

Ірина Данилович заявила в останньому слові: «Співробітники ФСБ нашвидкуруч приготували кримінальну справу: підклали в мої речі якийсь вибуховий пристрій, який мені так і не вдалося побачити. Я розумію, що представники прокуратури й суд знають про мою невинність, саме тому їх не збентежив той факт, що в обвинувальному висновку немає ніякого розслідування: де я нібито взяла цей пристрій, для чого, що збиралася з ним робити й так далі. Натомість у кримінальній справі цілий том моїх інтерв’ю із посиланнями на інтерв’ю у ЗМІ».

Заява Данилович про голодування

Ірина Данілович оголосила голодування 20 березня 2023 р. Про це розповів її батько Броніслав, посилаючись на розповідь адвокатки Оксани Железняк, яка бачилася з медсестрою у міському суді Феодосії, куди Данілович привозять знайомитися з протоколами її судового процесу перед апеляцією. Крім того, в ізоляторі Феодосії, де тимчасово перебуває Данілович, не взяли для неї передачу, пославшись на оголошене нею голодування.

«Вона в жахливому стані, сильний головний і вушний біль, ледве на ногах тримається. У неї сильний головний біль. Вона порівнює це з тим, начебто на голові відро, і по ньому без перерви б’ють молотком», — розповів її батько, Броніслав Данілович.

Броніслав Данілович. Фото: «Кримська солідарність»

Раніше повністю здорова, Ірина Данилович втратила слух у лівому вусі, постійно відчуває головний біль, має проблеми з координацією рухів і підозрює, що перенесла в ув’язненні як мінімум один мікроінсульт.