Февзієв Раїф Енверович

Дата народження: 16. 06. 1980

Справа: Хізб ут-Тахрір. Бахчисарайська ІІ група

Дата арешту: 17. 08. 2021

Стаття КК РФ: ст. 205.5 ч. 1 та ч. 2

Статус: Засуджений на 17 років (12 січня 2023 р.)

Установа: ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополю

до звільнення:
днів
годин
хвилин
секунд

Життєпис

Раїф Февзієв — місцевий імам (релігійний діяч), який закінчив медресе, кримськотатарський активіст, багатодітний батько. Займався активізмом, систематично відвідував політично вмотивовані судові засідання, підтримував сім'ї політв'язнів.

17 серпня 2021 року відбулися масові обшуки в будинках кримських татар у Сімферопольському, Бахчисарайському районах Криму та у Балаклавському, Нахімівському районах Севастополя. Усі затримані відвідували політично мотивовані «судові процеси» в Криму, підтримували сім’ї політв’язнів. Серед затриманих був Раїф Февзієв.

Адвокат Едем Семедляєв та політв’язень Раїф Февзієв

У червні адвокат Раїфа Февзієва Едем Семедляєв повідомляв, що у його підзахисного в умовах російського ув'язнення погіршився стан здоров'я та розвинулася низка захворювань.

12 січня 2023 р. Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону визнав релігійного діяча з Криму Раїфа Февзієва винним у терористичній діяльності й приговорив  до 17 років позбавлення свободи.

Головуючий суддя В’ячеслав Корсаков вирішив призначити політв’язню покарання у вигляді позбавлення волі на 17 років у колонії суворого режиму у сукупності за інкриміновані ч. 1 ст. 30, ст. 278 та ч. 1 ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ. Перші 3 роки в’язень проведе у в’язниці. Після звільнення його торкнуться обмеження строком на один рік та шість місяців. Він буде зобов’язаний, відповідно до вироку, дотримуватись комендантської години, не залишати Кримський півострів і не змінювати місце проживання без дозволу незаконної «федеральної служби виконання покарань» та двічі на місяць відзначатися у наглядовому органі.

На оголошення вироку політв’язень прийшов у білій футболці з написом «Наш народ не терористи». Повідомляється, що на оголошення вироку із Криму приїхали близько 30 людей. Серед них – рідні Раїфа Февзієва, кримськотатарські активісти та журналісти.

Кримськотатарський імам відкинув обвинувачення і під час судового розгляду доводив, що справа проти нього сфабрикована через його позицію на захист раніше заарештованих кримських татар.

Відповідно до обвинувального висновку, спецслужби нібито проводили оперативно-розшукові заходи щодо нього протягом п’яти з половиною років.

Основні свідчення проти Февзієва, як і в інших кримінальних справах у цій категорії справ, надали секретні свідки. Один із них — під псевдонімом Ісмаїлов обмовив імама, вказавши, що він планував повалити владу.

Адвокат Едем Семедляєв висловлював думку, що під псевдонімом Ісмаїлов у справі виступали різні люди. Раніше обвинувачення тривалий час не могло забезпечити явку свідка до суду. Захисник вважає, що людину, яка дала свідчення на попередньому слідстві, просто не змогли знайти й замінили на іншу.

«Швидше за все, ми допитували дуже підготовлену, дуже юридично підковану людину, яка розмовляла буквально юридичними шаблонами. З його свідчень видно, що він, звичайно ж, ніколи не був на цих заняттях, але володіє інформацією про “Хізб ут-Тахрір” та її членів», – прокоментував захисник.