«1,2 мільйона людей повернуться з фронту, а ми можемо бути не готовими» — Тайра
Поділитися:
Гість:
Юлія Паєвська «Тайра»

Юлія Паєвська «Тайра» — українська військовослужбовиця, парамедикиня, волонтерка та доброволиця. Після повномасштабного вторгнення брала участь у обороні Маріуполя. 16 березня потрапила в полон до окупаційних російських військ. Була звільнена 17 червня 2022 року. Заснувала благодійний фонд «Мрія», який допомагає дітям і родинам загиблих військовослужбовців, військовополонених і цивільних заручників.

Як допомогти родинам і дітям загиблих і полонених? Про це говоримо у черговому випуску програми «Звільніть наших рідних» із засновницею БФ «Мрія», українською військовослужбовицею, парамедикинею, волонтеркою та доброволицею, колишньою полоненою Юлією Паєвською.

Наше суспільство не усвідомлює масштабів війни

Юлія Паєвська: Наше суспільство взагалі не усвідомлює масштаб війни. Я вважаю, що це занадто глобальна проблема, занадто багато інформації, і переварити все досить важко.

Держава поки що не може охопити всю допомогу полоненим

Юлія Паєвська: Ми стикнулися з тим, що люди не знають, куди їм звернутися, хоча інформації достатньо, але навіть коли вони звертаються, проблеми не вирішуються так швидко, як їм би хотілося. І я зробила Благодійний фонд «Мрія», в першу чергу, для того, щоб діти не відчували себе покинутими через те, що полонені, особливо цивільні, не мають достатньої підтримки.

Ідея зародилася після розмови з хлопчиком, який чекає батька і дуже страждає. Коли депутати Європарламенту зібрали подарунки на фронт і ми передали їх, я зрозуміла, наскільки це потрібно.

Цей фонд створений для координації полонених, родин полонених, тих, хто звільнився, а також сімей загиблих. Для надання допомоги — фізичної і психологічної. Звичайно, фонд жодним чином не планує перебрати на себе функції держави, він створений задля того, аби допомогти державі, бо проблем забагато. Я знаю, які це об’єми, і у держави фізично не вистачає людей, аби задовольнити всі потреби, і для того, щоб контролювати все, що відбувається. Ми бачимо, що відбувається на фронті, тому наразі державі потрібна допомога.

За якою саме допомогою у першу чергу звертаються родини?

Юлія Паєвська: Найчастіше звертаються за психологічною та юридичною допомогою. Зараз суттєвою проблемою є те, щоб поранені військові отримали статус. ВЛК займає дуже багато часу. Та й куди не подивись, скрізь «підвисають» юридичні питання.

Зараз Масі Найєм заснував громадську організацію для юридичної допомоги, ми вже з ним розмовляли і будемо співпрацювати щодо юридичного супроводу.

Але, насамперед, потрібно працювати з психологічною допомогою, тому що люди, отримуючи негативні звістки з фронту, не мають сили десь йти та щось з’ясовувати. Їм потрібно, щоб хтось підказав та направив у правильне русло. Наші люди будуть займатися цим.

Цивільні заручники з окупованих територій — це люди, які втратили все

Юлія Паєвська: До нас звертаються родини цивільних заручників з окупованих територій. Вони втратили все там, дісталися до підконтрольної території України, тут намагаються отримати статус ВПО і на додаток навіть не мають підтвердження того, що їх рідні у полоні.

1,2 мільйони людей повернуться після перемоги, а ми можемо виявитися не готовими

Юлія Паєвська: Нам зараз потрібно починати з підготовки психологів, щоб не виявилося так, що ті 1,2 мільйонів повернуться після перемоги і ми будемо мати халепу саме через те, що у нас не вистачає психологів. А у нас їх не вистачає. Незважаючи на те, що вже десятий рік йде війна, я не бачу загальної координації психологів в країні. Дуже багато психологів намагалися допомогти, але відпали, по-перше, через те, що немає координації, по-друге, тому що вони всі ці роки займалися цим безоплатно. Не можна 10 років займатися безоплатно такими речами, це дуже виснажує.

Починати потрібно з підготовки саме кваліфікованих психологів, бо я була свідком, коли психологи намагалися допомогти людям, які проходили страшні тортури, а в результаті розмови вони травмувалися більше ніж ті, які приходили за допомогою. Цей проєкт має існувати і системно розвиватися.

Для звільнених полонених важливий приклад людини, яка пройшла те саме і не зламалася

Юлія Паєвська: За результатом роботи з тими, хто прийшов з обмінів, можу сказати, що загалом їх стан непоганий. Але для них дуже важливий приклад людини, яка пройшла те саме і продовжує жити, робить все задля перемоги, аби довести світу, що ми  — нація переможців, і що жоден полон і жодні тортури цю націю не зламають.

Що можна сказати тим, хто звільнився з полону?

Юлія Паєвська: У нас є велика проблема із контрпропагандою. Коли людина перебуває у полоні, їй говорять, що її в Україні вважають зрадником. Тому, повертаючись, люди очікують, що їх будуть сприймати негативно. Я дуже рада, що суспільство навпаки сприймає всіх, хто повертається як героїв. Також в суспільстві не забагато жалості до цих людей, і це теж важливо, адже коли їх починають жаліти, це дуже шкодить психологічному стану. Треба показувати повагу і підтримку. Ви можете жаліти в середині, але не показувати це назагал, людина  не мусить відчувати, що вона якась там не така.

Суспільство може взяти на себе цю функцію і допомогти повернутися до життя жертвам полону, в’язням війни.

Тим, хто повернувся з полону, я можу просто порадити не замикатися у собі, знайти у собі ресурс для того, щоб вийти. Я, наприклад, почала зі спорту, хоча я була у жахливому фізичному стані. І через два місяці після обміну я брала участь у змаганнях. Не очікувала жодного результату, але мені вдалося дуже вдало проплисти.

Коли ти перемагаєш себе, свою слабкість, недовіру до себе, до свого тіла, до своєї свідомості, починається процес відновлення.

Як звернутися до БФ «Мрія»?

Юлія Паєвська: Треба зайти на сайт, заповнити анкету. А далі, в залежності від потреб, ми знаходимо спеціалістів або варіант, як допомогти у кожній конкретній ситуації.

Реквізити для тих, хто хоче допомогти БФ «Мрія»

Гривня

Благодійна організація «Українська фундація «Мрія»
ЄДРПОУ: 45083663
р/р: UA733052990000026008016231471
в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», м. Київ
Призначення платежу: Благодійна допомога для здійснення статутної діяльності
Ознака неприбутковості: 0036
Юридична адреса: Україна, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, б. 74Б, оф. 11
Email: foundation.mriya@gmail.com

USD

MRIYA UKRAINE FOUNDATION CHARITABLE ORGANIZATION
IBAN: UA483052990000026004006250660
Beneficiary’s bank: JSC CB «PRIVATBANK»
Bank address: 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
SWIFT Code: PBANUA2X
Description: Charitable donation
Company address: Saksahanskoho str. 74B, ofc. 11, Kyiv, 01032, Ukraine
Email: foundation.mriya@gmail.com
Registration number: 45083663
Correspondent bank: JP Morgan Chase Bank
Bank address: New York, USA
SWIFT code: CHASUS33
Correspondent account: 001-1-000080

EUR

MRIYA UKRAINE FOUNDATION CHARITABLE ORGANIZATION
IBAN: UA353052990000026002016238276
Beneficiary’s bank: JSC CB «PRIVATBANK»
Bank address: 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
SWIFT Code: PBANUA2X
Description: Charitable donation
Company address: Saksahanskoho str. 74B, ofc. 11, Kyiv, 01032, Ukraine
Email: foundation.mriya@gmail.com
Registration number: 45083663
Correspondent bank: Commerzbank AG
Bank address: Frankfurt am Main, Germany
SWIFT code: COBADEFF
Correspondent account: 400886700401

PayPal

paypfort@gmail.com
Обирайте в «Payment type» опцію «For friends and family»

Tron (TRX)

TNtMQW4N8FbrbKVN7ybG33jWriqNmLTp7Y
Tether (USDT)
TNtMQW4N8FbrbKVN7ybG33jWriqNmLTp7Y

Bitcoin

bc1q9cq90wg0anfcgya3ar3z3jugtvyr8t446gqm02


Здійснено в рамках проєкту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Інші випуски передачі