Пройшла фільтрацію, щоб поїхати на пошуки чоловіка в окупований Донецьк — дружина цивільного полоненого Альона Кобилівська
Поділитися:
Гість:
Альона Кобилівська

Довідка: Артем Кобилівський — учасник АТО, колишній морпіх, на момент початку повномасштабного вторгнення — цивільний. Росіяни викрали Артема 24 березня 2022 з села Ялта під Маріуполем. З того часу чоловіка тримають в полоні. Спочатку його утримували в Оленівці, а потім перевели до колонії № 27 в Горлівці. Він вважається цивільним, не військовим. Зараз це доволі складна процедура — повертати цивільних.

Коли прийшли окупанти

Альона Кобилівська: 24 лютого 2022 ми перебували в Маріуполі, ми жили там. Був звичайний день, я захворіла на коронавірус, була в лікарні з чоловіком. Ми чули вибухи десь далеко, після обіду зрозуміли, що вже черги до банкоматів, великі черги в магазинах, було вже гучно. Ми вирішили виїхати в село Ялта (під Маріуполем — прим. ред.) до моїх батьків, думала, там буде безпечніше.

Їх було не так багато на початку. Ми навіть не думали, що цивільних можуть забрати, тим паче він не військовий на той момент був. З одного боку чоловік казав, що не можна там лишатися, але ми не встигли, у нас не було свого транспорту, а тоді перевізники дуже багато грошей брали до Бердянська. Але і в Бердянськ сенсу не було їхати, бо там вони (росіяни — прим. ред.) вже були.

24 березня військовий автобус став на початку вулиці. Зайшли до нас додому. Їх було 5 людей. Кажуть: «Ми такі-то такі-то, прийшли робити перепис населення. Ми подивимось ваші документи, запишемо номера телефонів, подивимось контактні книги». На моєму телефоні ввів якусь комбінацію, записав собі все, контактну книгу, кому телефонувала.

В самому кінці дивилися мого чоловіка. Вивели на перевірку, на вулицю. Запитали, чи є татуювання. Він сказав, є, фраза «спаси и сохрани». Вони спитали, чому таке татуювання, він відповів, що звичайне християнське. Йому підіймали футболку, все передивлялися. Сказали: «поїдеш з нами на пів години».

Чоловік не повернувся, його відвезли в Мангуш, потім в Докучаєвськ, Оленівку.

Про проходження фільтрації та хабар окупантам

Альона Кобилівська: Я хотіла пройти фільтрацію. Коли я дізналася, що чоловік в Оленівці, я хотіла їхати туди, мені потрібно було проходити фільтрацію. Пітом стало відомо, що його відвезли в Донецьк, начебто йому світить 10 років.

Я їду в Мангуш, намагаюсь пройти фільтрацію. Це було дуже складно, запис був на листочку, і там було близько 5500 людей у черзі. На той момент лише 700 людей її пройшло, вдень по 25-30 людей.

Я підійшла до якогось військового, сказала, що мені треба термінова фільтрація, він сказав, що нічим не може допомогти… Я сказала, що мені треба везти дитину на обстеження в Донецьк. Потім я сказала: «Давайте я заплачу, можна мені піти без черги?». Він сказав мені вартість — півтори тисячі гривень.

Наступного дня я їду на чотири вечора, проходжу фільтрацію. Я могла її не пройти, через те, що чоловік в полоні, але, слава Богу, пройшла.

Фото - Пройшла фільтрацію, щоб поїхати на пошуки чоловіка в окупований Донецьк — дружина цивільного полоненого Альона Кобилівська | Громадське радіо
Артем Кобилівський. Фото з сімейного архіву/mipl.org.ua

У Донецьку

Альона Кобилівська: Я привезла чоловіку передачу, величезні сумки, продукти. Заходжу в будівлю, жінка мені говорить: «Так, він перебуває тут, передачі йому не положені». Я кажу: «А коли буде положено?». Вона каже: «Ніколи». І зачиняє двері. Я їздила туди протягом 1,5 місяців кожний тиждень. І вже протягом наступного тижня мені казали, що його там немає. Хоча до трьох місяців він перебував там.

Потім я найняла в Донецьку адвоката. Він мені обіцяв, що буде з ним бачитись, буде передавати передачі, що навіть я скоріше за все зможу побачитись з чоловіком… З усього, що зробив адвокат — це подав запит на «Генеральну прокуратуру», і вона через місяць відповіла, що йому хотіли присудити 229 статтю — це 10 років, «тероризм».

В червні адвокат вже не знав 100%, де перебував мій чоловік. В серпні я подала запит на «Міністерство юстиції» в Донецьку. У вересні я наугад написала в Горлівську колонію — у жовтні мені прийшов від чоловіка відповідь, про те, що він перебуває там, довго чекав наших листів…

Потім мені нарешті приходить відповідь від «Міністерства юстиції», що в нього була стаття «тероризм», 29 червня з нього зняли цю статтю, ставлять йому статус «полонений». Та написано, що передачі не можна, лише листування.

Через місяць я знову писала звернення на «Міністерство юстиції», що, якщо немає ніяких звинувачень, чи статей, чому вони його тримають. Він був вдома, у цивільному одязі, цивільна людина. Через місяць вони відповідають, що нібито він військовий з 2014 року, а так, як війна з 2014 року, він вважається чинним військовим.

Фото - Пройшла фільтрацію, щоб поїхати на пошуки чоловіка в окупований Донецьк — дружина цивільного полоненого Альона Кобилівська | Громадське радіо
Артем Кобилівський у Калінінській ВК № 27. Скриншот з телеграм-каналу/mipl.org.ua/

Виїхала з окупації

Альона Кобилівська: У лютому 2023 року я виїхала з окупованої території.

«Міжнародний Червоний Хрест» не підтверджує Артема як полоненого. Я усі заяви, які мені давали «офіційні структури» в «ДНР» усі відправила в структури України, але вони не вважають їх документами, бо це «ДНР».

Недавно поліцейського, який з ним перебував в одному бараці, обміняли. Він ще один свідок того, що Артем там був з ним. Він також дав покази в СБУ, пред’явив списки, кого він бачив.

Також недавно виклали в телеграмі відео мого чоловіка, де він звертається до України з проханням, щоб його скоріше повернули.

Інші випуски передачі