
8 травня Центр громадянських свобод у Києві приймав делегацію з Італії, до якої увійшли парламентарі, представники місцевої влади, журналісти, активісти та громадські діячі. Під час заходу учасники обговорили проблему незаконного утримання українських цивільних, військовополонених і депортованих дітей, а також презентували міжнародну кампанію People First, що закликає до їх звільнення.
Ігор Котелянець, голова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, звернув увагу на масові випадки насильницьких зникнень у Запорізькій області — зокрема в Енергодарі, де, за приблизними даними, катувань зазнали понад 2000 людей. «Більшістю людей, які проживали та проживають на території міста Енергодар, є працівниками атомної станції. За нашими даними, не менше 2000 людей вірогідно пройшли катівні, які були облаштовані на її території. Їх схиляли до співпраці з російськими військами та службами. Станом на сьогодні ми знаємо про 32 людини, які відмовилися від цієї співпраці, й половина з цих них покарана за відмову кримінальним переслідуванням, а половина досі перебуває в місцях несвободи без будь-яких на то причин», — сказав Котелянець.
Особливий акцент зробили на свідченнях тих, хто пережив ув'язнення на окупованих територіях, і родинах полонених. Експерт Михайло Савва розповів про системне порушення прав людини з боку РФ, а також закликав міжнародну спільноту до активнішої участі у кампанії People First.
Наталія Ящук із Центру громадянських свобод підкреслила, що росія грубо порушує Женевські конвенції, а також закликала до міжнародного тиску з метою звільнення українських громадян.
Наталія Кравцова, представниця родин військовополонених бригади «Азов», нагадала про теракт в Оленівці в липні 2022 року, коли загинули понад 50 українських бійців, а десятки поранених досі залишаються в полоні.
Свідчення Людмили Гусейнової, колишньої політув’язненої, вразило жорстокими деталями умов утримання. Про подібний досвід також розповіла Юлія Дворниченко, яка після двох років полону була звільнена й возз’єдналася з дітьми.
Захід став важливою платформою для адвокації, міжнародної солідарності й нагадування про те, що питання свободи повинно бути пріоритетом для світової спільноти.
Фото: ЦГС.