
Протягом останнього року значна кількість заявників подали позови проти Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Позови спрямовані на оскарження рішень Комісії, які заявники вважають неправомірними та такими, що порушують їхні права і не дозволяють цивільним українцям, які перебували в російській неволі довести цей факт незаконного утримання та отримати допомогу від держави.
У 2024 році зафіксовано зростання кількості прийнятих судами України рішень на користь заявників, коли із 14 поданих позовів 11 було задоволено повністю, і два — частково. Тоді як за 2022 та 2023 роки всього було розглянуто 9 таких справ.
Заявники стверджують, що Комісія систематично порушує їхні права, зокрема:
Відсутність обґрунтованих відмов: Комісія часто не надає заявникам чітких та мотивованих пояснень причин відмови у визнанні факту позбавлення свободи.
Перекладення доказового тягаря: Усі зобов'язання щодо надання доказів покладаються виключно на заявників, без врахування можливостей Комісії отримати додаткову інформацію від інших державних органів.
Порушення процедурних норм: Комісія не дотримується встановлених процедур розгляду заяв, що призводить до затягування процесу та порушення прав заявників.
Суди переважно стають на сторону заявників. Наприклад, у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 5 липня 2024 року було визнано протиправним рішення Комісії про відмову у визнанні факту позбавлення особистої свободи. Суд зазначив, що Комісія не надала достатніх обґрунтувань для своєї відмови та порушила права заявника на справедливий розгляд справи.
“Нещодавно Комісія перейшла з підпорядкування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій до Міністерства розвитку громад. Цей перехід надає можливість виправити попередні помилки та забезпечити більш ефективний захист прав осіб, які були позбавлені особистої свободи”, - вважає голова Об'єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець.
Фахівці Об’єднання підготували Експертний аналітичний огляд та розробили рекомендації щодо доведення факту незаконного позбавлення особистої свободи цивільних громадян внаслідок збройної агресії рф проти України, в якому Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зокрема, рекомендують:
Окрім того, однією з рекомендацій є приведення Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України у відповідність до норм чинного закону «Про адміністративну процедуру», що усуне колізії між нормативними актами, а також наблизить законодавство України до стандартів країн Європейського Союзу, де діють уніфіковані правила адміністративних процедур.
З повним документами можна ознайомитися за посиланнями:
“Експертний аналітичний огляд та рекомендації щодо доведення факту незаконного позбавлення особистої свободи цивільних громадян України внаслідок збройної агресії РФ проти України” - https://surl.li/ufphjz
“Чому незаконно ув’язнені цивільні залишаються без комплексного соціального захисту від держави?” - https://surl.li/ttyeds
Правозахисники переконані, що впровадження цих рекомендацій сприятиме відновленню довіри громадян до державних інституцій та забезпечить належний захист прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії.