%20(2).png)
8 травня 2025 року відбулося чергове засідання Робочої групи з питань захисту прав і свобод цивільних осіб, яка діє при Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Участь у роботі групи взяв Ігор Котелянець — голова громадської організації «Об'єднання родичів політв’язнів Кремля», яка є постійним учасником цієї робочої групи.
Під час обговорень, Котелянець звернув увагу учасників на критичну ситуацію із звільненням незаконно ув'язнених цивільних громадян України в рамках взаємних звільнень між Україною та РФ. Зараз,частка цивільних серед звільнених становить лише близько 5%. Об’єднання наполягає на необхідності активізації зусиль з боку державних органів, аби забезпечити формування списків на звільнення, які б включали більшу кількість цивільних осіб, які перебувають у вразливому становищі.
«Під час таких звільнень важливо враховувати гуманітарні пріоритети — першочергово звільняти людей похилого віку, жінок, осіб із тяжкими хворобами, людей у критичному стані. Це вимога не лише моралі, а й міжнародного гуманітарного права, закріпленого в Женевських конвенціях», — наголосив Ігор Котелянець.
Окрему увагу було приділено питанню українських громадян, які мешкали на території РФ на момент повномасштабного вторгнення або відбували покарання за кримінальними статтями, не пов’язаними з політичними мотивами. Незважаючи на відсутність офіційних перешкод, країна-агресорка свідомо ускладнює їх повернення в Україну, фактично здійснюючи терор за національною ознакою. Йдеться про незаконне утримання українців у центрах для іноземних громадян — без адвокатів, у важких умовах, з порушенням строків та основоположних прав.
У зв’язку цим, ми, як організація закликаємо МЗС України докласти зусилля для призначення держави-покровительки — нейтральної третьої сторони, яка могла б виконувати консульські функції на території РФ відповідно до Женевських конвенцій. Така держава мала б надавати підтримку українським громадянам, які перебувають у складних умовах на території росії.
Фото: Офіс Омбудсмана України.