Актуалізація складу представлених в Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи органів і організацій могла б сприяти її ефективнішій роботі
Поділитися:

Перелік організацій, що входять до складу Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, залишається майже незмінним з 2018 року. Актуалізація складу представлених в Комісії органів і організацій відповідно до викликів часу могла б сприяти її роботі.

“Залучення організацій до Комісії на підставі відкритого прозорого відбору за критеріями, визначеними в Законі, сприяло б включенню до її складу профільних організацій, які мають досвід, авторитет та необхідну інформацію про незаконно позбавлених свободи цивільних та військовополонених”, - вважають правознавці ГО “Об'єднання родичів політв'язнів Кремля”.

Експерти зазначають, що запровадження відкритого конкурсу дозволить громадянському суспільству обговорювати критерії та вимоги й на основі спільних домовленостей делегувати одного представника від кількох організацій, який мав би від них інформаційну підтримку, необхідну у роботі члена Комісії.

Окрім того, на їх думку, Комісія має включати і представника Національної поліції України, який буде надавати інформацію Комісії щодо правового статусу заявників у кримінальних провадженнях, що дозволить сприяти більш оперативній роботі Комісії. Також варто залучити представників НІБ, яке володіє інформацією про постраждалих від російської агресії, представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста, який має актуальну інформацію щодо відвідування незаконно позбавлених волі на території держави-агресора та на тимчасово окупованих територіях.

Однак, на офіційний запит Об'єднання родичів політв'язнів Кремля в Міністерстві розвитку громад та територій України відповіли: “Чинним законодавством не передбачено затвердження порядку та процедури відбору громадських об’єднань до складу Комісії”. 

В Об'єднанні родичів політв'язнів Кремля також наголошують на необхідності визначення строку повноважень Комісії, після спливу якого її склад може бути оновленим. Варто передбачити й обов’язкову базову підготовку для членів Комісії після кожного оновлення її складу.

Міністерству розвитку громад та територій України радимо передбачити тренінги для членів Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України: базову підготовку для нових членів Комісії й регулярну щорічну актуалізацію знань про основи національного та міжнародного законодавства; заходи з підвищення рівня експертизи щодо аналізу й оцінки “складних кейсів”, з якими стикаються члени Комісії в ході своєї роботи, а також узагальнення та аналізу набутого за минулий період досвіду для формулювання висновків і врахування їх у подальшій роботі та можливого удосконалення відповідної нормативно-правової бази”, - рекомендують в ГО “Об'єднання родичів політв'язнів Кремля”.

No items found.

Останні новини