Політичні переслідування Кремлем у період COVID-19

ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» та Посольство Великої Британії в Україні, спільно з низкою правозахисних організацій провели онлайн-конференцію «Політичні переслідування Кремлем у період COVID-19», орієнтовану на інформування іноземних дипломатів, журналістів та громадськість щодо актуальної ситуації з українськими політичними в’язнями, які утримуються в РФ або в тимчасово окупованому Криму.

Правозахисники констатують, що тенденція політично мотивованих переслідувань продовжується, а кількість українських громадян, які незаконно позбавленні волі на території РФ та окупованого Криму збільшується. За останніми даними правозахисників, мінімум 99 громадян України утримуються РФ за політичними мотивами.

«З 17 березня по 31 серпня 2020 року «суди першої інстанції» в рамках політично вмотивованого переслідування жителів Криму постановили 96 рішень про затримання або продовження тримання під вартою на час досудового розслідування стосовно 60 осіб. З цих 96 рішень про тримання під вартою – 54 рішення «постановили» кримські «суди», а 42 рішення російські суди», – заявила Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Пандемія COVID-19 додатково актуалізувала питання умов утримання українських політв’язнів у російських тюрмах. Правозахисники заявляють, що ані Федеральна служба виконання покарань, ані керівництво колоній не докладають жодних зусиль для дотримання мінімальних медико-санітарних стандартів.

Координаторка проектів Центру громадянських свобод Дар’я Бичкова повідомила, що тестування на COVID-19 у російських в’язницях фактично не проводяться, а, отже, важко достовірно встановити кількість випадків захворювання на коронавірус серед українських політв’язнів. Однак, за інформацією правозахисників, в кількох колоніях, де утримуються українські політичні в’язні були спалахи коронавірусу. Так, наприклад, про наявність у себе чи інших в’язнів симптомів коронавірусу повідомляли Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв, Ігор Кіякшо, Віктор Шур.

Родичі українських політв’язнів підтверджують, що навіть на тлі пандемії керівництво колоній мало стурбоване питанням захисту здоров’я їхніх рідних.

«Офіційно повідомлено лише про деякі випадки. Так, про коронавірус у колонії, де утримується мій чоловік, адміністрація повідомила лише після того, як адвокат Ігоря звернувся до журналістів коли його не пустили на зустріч із ним. Тоді ми зрозуміли, що в колонії вирує коронавірус», – розповіла дружина політв’язня Ігоря Кіяшка Марина Кіяшко.

Окремі ризики для життя та здоров’я породжує той факт, що багато українських політв’язнів страждають хронічними захворюваннями і є особливо вразливими до коронавірусу. Так, нещодавно стало відомо про загострення хронічних захворювань у Джеміля Гафарова і відсутність надання йому адекватної медичної допомоги.

«Мій чоловік має гіпертонію. Вже в колонії, після катувань у СІЗО, йому поставили діагноз тромбофілія. Отже, Ігор знаходиться в зоні ризику. Розумію, якщо у мого чоловіка діагностують COVID-19, то на тлі захворювань Ігоря вилікувати його буде практично неможливо», – поділилася Марина Кіяшко.

Батько політв’язня Валентина Вигівського Петро Вигівський розповів, що умови утримання його сина ніяк не сприяють убезпеченню його від коронавірусу. Так, в ІК-11 в Кіровській обласні, де утримується Валентин, взимку температура у камерах може бути близькою до нуля. Ба більше, Валентину значно обмежили суму грошей, яку він може витрачати в тюремному магазині. Враховуючи «якість» харчування в колонії таке обмеження може завдати шкоди його здоров’ю.

Радник-Посланник Посольства Великої Британії в Україні Кейт Девенпорт наголосила, що навіть у складний час пандемії міжнародні партнери України мають підтримувати тему звільнення українських політв’язнів та допомоги їхнім родинам на порядку денному міжнародної повістки. Також, вона підкреслила, що у зв’язку із COVID-19 Україна та її міжнародні партнери повинні пильно слідкувати за здоров’ям українських політв’язнів та спільно адвокатувати питання забезпечення відповідних умов утримання.

Кейт Девенпорт закликала Україну переконатися, що політичні в’язні та їхні сім’ї мають доступ до необхідної підтримки від держави, в тому числі і після їхнього звільнення.

Інше важливе питання, яке обговорювалося на конференції – це необхідність прийняття та статус опрацювання законопроекту «Про соціальний і правовий захист осіб позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України». Заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим Таміла Ташева заявила, що цей закон нарешті надасть законодавче визначення та соціальну підтримку таким особам. Вона висловила думку, що перспектива прийняття цього закону наразі є більш близькою, аніж будь-коли.

«Цей законопроект передбачає надання правової та соціальної підтримки політв’язням. Мова йде і про виділення щорічної або одноразової допомоги після звільнення, врегулювання питання працевлаштування і надання житла в тимчасове користування, створення можливостей отримання безкоштовної освіти тощо», – розповіла Таміла Ташева.

Коаліція правозахисних організацій передала представникам дипломатичних місій низку рекомендацій, зокрема, щодо подальших кроків на шляху звільнення українських політв’язнів. Правозахисники запропонували додати до драфту Резолюції ООН щодо ситуації з дотриманням прав людини в окупованому Росією Криму 2020 блок із закликом до РФ виконати свої зобов’язання стосовно захисту людей у місцях несвободи, у зв’язку із пандемією коронавірусу.

Також, правозахисна спільнота пропонує включити ім’я нещодавно засудженого у Криму Сервера Мустафаєва до тексту Резолюції, щоб підкреслити останні тенденції наростання переслідування кримських татар.

Серед іншого, правозахисники звернулися до представників посольств із проханням посприяти пришвидшенню розгляду питання грошових виплат родичам політв’язнів збоку Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

three × four =

©2021 Об’єднання родичів політв’язнів Кремля