“Великодній обмін завершено, коли чекати нового?»: складні відповіді на непрості питання

Україна згадує трагічну річницю масової депортації кримських татар, яка була проведена в Криму наказом Сталіна. Буквально за кілька днів у 1944 році кримських татар загнали у товарні вагони та насильно вивезли у Сибір та Центральну Азію. А вже в липні 1944 року у їхні порожні будинки заселили 51 тисячу людей, переважно росіян.

Пройшло 76 років, а історія повторюється. Після окупації Криму Росія взяла курс на витіснення активної частини населення та його заміщення громадянами РФ із різних регіонів. Для цього розгорнулася масштабна система політичних репресій.

“Яскравим прикладом репресивних практик, що застосовує  РФ до представників кримськотатарського народу, є визнання Меджлісу екстремістською організацією і заборона його діяльності у 2016 році. За цим послідувала низка внутрішньо узгоджених і взаємопов’язаних актів насильства, незаконного позбавлення волі та інших, що принижують людську гідність по відношенню до безпосередньо чи опосередковано пов’язаних із Меджлісом та іншими організованими ініціативами кримський татар. Це дає підстави стверджувати, що в окупованому Криму проводиться повномасштабна кампанія переслідування людей за національною і релігійною ознаками” – коментує Григорій ФРОЛОВ, директор «Будинку Вільної Росії»

На сьогодні щонайменше 70 кримських татар сидять за гратами за сфабрикованими кримінальними справами. Серед них десятки громадянських журналістів, активістів, правозахисників. Більше 200 дітей лишилися без батька.

«Ми запустили онлайн флешмоб #ПоговорiтьЗНами. У такий спосіб ми, родичi полiтв’язнiв Кремля, намагаємо достукатися до Президента Володимира Зеленського. Команда Президента обiцяла обмiняти полiтв’язнiв у березнi 2020.Наразi травень, нема нi обмiну, ні комунiкацiї із родичами з боку його Офiсу. Нашi рiднi гниють у росiйських в’язницях, куди вже потрапив коронавiрус. Ми розгубленi i закликаємо Президента чесно розповiсти – що буде з нашими рiдними, якi досi чекають на звiльнення у тюрьмах Криму та РФ?» – запитує Ігор КОТЕЛЯНЕЦЬ, голова «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля»

Цьому та іншим питанням була присвячена онлайн-дискусія “Великодній обмін завершено, коли чекати нового?», яку організував «Дім вільної Росії» спільно із «Центром громадянських свобод», «Об’єднанням родичів політв’язнів Кремля» та інтернет-виданням «Ґрати». У заході приймали участь Олександра Матвійчук, керівниця «Центру громадянських свобод», Ігорь Котелянець, голова «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля», Антон Наумлюк, головний редактор інтернет-видання «Ґрати» та Григорій Фролов, директор «Дому вільної Росії».

«Важливо навести лад із комунікацією, законодавством та правовими статусами. Україна і так запізнилися із цим на шість років. Але насамперед, ми маємо мислити не категоріями «списків», а принципом. Принципом, що українська держава має боротися за кожного свого громадянина, який за сфабрикованими справами опинився за гратами в Росії чи окупованих територіях Криму і Донбасу. Незалежно від медійності та впізнаваності, особистого героїзму, і того, чи є ця людина в якомусь списку. Бо саме захист своїх громадян і вирізняє обличчя держави у світі» – переконана Олександра МАТВІЙЧУК, голова Центру громадянських свобод

Організатори заходу закликають усіх небайдужих підписати петицію #PrisonersVoice та підтримати боротьбу за звільнення кримських політв’язнів.

Переглянути онлайн-дискусію можна за посиланням: https://youtu.be/K4rneV-BlXY

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

twelve − ten =

©2021 Об’єднання родичів політв’язнів Кремля